Uz Grad Varaždin, koji financira djelovanje Prenoćišta za beskućnike, svakodnevicu korisnika smještaja olakšavaju i brojni donatori kojima zahvaljujemo na njihovoj pomoći. U 2021. godini, financijski ili materijalno, pomogli su nam brojni pojedinci i organizacije - New Century Lions Club Varaždin Millennium, Gradsko društvo Crvenog križa Varaždin, te ostali:
Programom NOVI PUT za ŽIVOT nastojalo se smanjiti socijalnu isključenost beskućnika i integrirati ih u život zajednice na području Varaždinske županije. Cilj programa postigao se kroz aktivnosti: neposredan rad s korisnicima, savjetodavne usluge, individualni rad, grupni rad, uključivanje u rad zajednice, psihosocijalna podrška i stjecanje vještina.
U program je u periodu od 01. lipnja 2020. godine pa do 31. svibnja 2021. godine uključeno ukupno 17 korisnika. Od toga je 15 osoba muškog spola te 2 osobe ženskog spola. Od 17 korisnika, njih 4 su starije životne dobi (65 godina i stariji) i svi su muškog spola.
Radionice i aktivnosti koje su se odvijale tijekom prve godine organizirane su na način da budu prilagođene korisnicima, njihovim obavezama, željama, mogućnostima, a i zdravstvenom stanju. Zbog epidemije COVID-19 dio aktivnosti je modificiran radi zaštite zdravlja samih korisnika. Sudjelovanje korisnika u navedenim sadržajima je uvijek dobrovoljno, no projektni tim se trudi da pravodobnim informiranjem korisnike motivira na sudjelovanje u svim aktivnostima.
Program se provodio tijekom svih radnih dana u tjednu (u periodu od 7-15 sati) od strane zaposlene stručne radnice i vanjskih suradnika, a u njega su uključeni beskućnici korisnici Prenoćišta za beskućnike Varaždin koje vodi Udruga „Novi put“ Varaždin, kao i zainteresirani građani beskućnici koji nisu na smještaju u Prenoćištu. Zbog provedbe programa korisnici su imali mogućnost boravka u prostorijama Udruge i tijekom dana. S korisnicima se radilo na podizanje motivacije, samopouzdanja i samopoštovanja, te stjecanju novih vještina. Također, korisnici su proširili vlastitu socijalnu mrežu što je zasigurno doprinijelo njihovoj socijalnoj uključenosti. Kao najvažniji uspjeh svakako bi istakli činjenicu da se većina korisnika nakon određenog perioda provedenog u beskućništvu te smještaja u Prenoćištu, uz našu individualnu i grupnu podršku, uspije zasnovati radni odnos, pronaći smještaj u obliku podstanarskog/stana ili sobe, ali i uspostaviti nove i sagraditi prethodno narušene međusobne odnose s članovima obitelji, te na taj način krenuti ponovno u samostalan život. Tijekom provedbe programa 8 korisnika je napustilo smještaj u Prenoćištu te pronašlo drugi oblik smještaja (podstanarstvo ili povratak u vlastitu obitelj) ili im je priznato pravo na socijalnu uslugu smještaja putem rješenja CZSS (udomiteljstvo).
Valja istaknuti činjenicu da su u neke od aktivnosti bili uključeni i korisnici, kojima trenutno nije pružena usluga smještaja u Prenoćištu za beskućnike, već se radi o osobama u riziku od beskućništva, na drugim oblicima smještaja, ili bivšim korisnicima Prenoćišta. Korisnicima i nakon prestanka prava na uslugu smještaja pružamo pomoć i podršku ukoliko je potrebno te ih motiviramo za daljnji napredak u životu.
Lokalni i regionalni mediji objavili su određene članke i video priče o radu Udruge i programa “NOVI PUT za Život”:
- Lokalni mediji objavili su članak vezan za obilježavanje Svjetskog dana beskućnika na kojem su promovirane aktivnosti projekta kao i radovi korisnika
Smatramo da će nastavak programa kroz 2. godinu provedbe zasigurno doprinijeti daljnjem razvoju aktivnosti i usluga koje su prilagođene beskućnicima i osobama u riziku od beskućništva, a sve temeljem iskustva dobivenih provedbom prve godine.
Nadamo se uspješnoj suradnji s našim partnerima Gradom Varaždinom i CZSS Varaždin, ali i podršci medija i građana
11. prosinca 2020. godine Udruga "Novi put" Varaždin primila je vrijednu donaciju od
Grada Varaždina
. Ova donacija higijenskih potrepština, prehrambenih proizvoda, sredstava za čišćenje i dezinfekcijskih sredstava će korisnicima uvelike olakšati trenutnu situaciju i uljepšati nadolazeće božićne blagdane.
U ime korisnika i djelatnika Udruge "Novi put" Varaždin od srca zahvaljujemo Gradu na ovoj velikodušnoj donaciji!
Uz pomoć ženskog Lions Cluba Millennium konačno smo uspjeli pokrenuti akciju "". Njihovom donacijom osigurana je prehrana za sve nedjelje u prosincu, kao i ručak za božićne blagdane.
Djelatnici i korisnici Udruge "Novi put" Varaždin zahvaljuju na hvalevrijednoj akciji.
Ujedno molimo sve građane dobra srca koji žele osigurati naredni "Nedjeljni ručak za beskućnike" da se odazovu i uključe u započetu akciju.
Unaprijed se zahvaljujemo svima!
Možete nas kontaktirati na brojeve telefona : 042/ 230 700 ili na 098 303 421, u vremenu od 8 sati do 15 sati radnim danom.
Povodom Svjetskog dana beskućnika koji se obilježava svake godine 10.listopada želimo informirat javnost o radu Udruge, aktivnostima i projektima, ali i izazovima s kojima se nosimo u ovo neizvjesno vrijeme.
Beskućništvo je u Hrvatskoj, kao i svugdje u svijetu, rastući socijalni problem. Naime, Hrvatska mreža za beskućnike procjenjuje da je u Hrvatskoj oko 2.200 apsolutnih beskućnika, osoba koje nemaju „krov nad glavom“ te borave na javnim mjestima i mjestima koja nisu namijenjena za stanovanje. Također, procjenjujemo kako je više od 10.000 relativnih beskućnika, koji imaju „krov nad glavom“, ali bez osiguranih osnovnih standarda zdravlja i sigurnosti. U Hrvatskoj, postoji samo 13 prihvatilišta i prenoćišta. Jedno od prenoćišta je u Varaždinu, a vodi ga Udruga "Novi put" Varaždin.
Povodom Svjetskog dana beskućnika Hrvatska mreža za beskućnike organizirala je Nacionalni susret o beskućnicima, koji se održao u Karlovcu 9. i 10. listopada, a na istoj je sudjelovao Nikola Dugandžić Predsjednik Udruge "Novi put" Varaždin i voditelj Prenoćišta za beskućnike.
Također, Udruga je organizirala javnu akciju povodom obilježavanja Svjetskog dana beskućnika te je zainteresiranim građanima na varaždinskom Korzu predstavila kreativne radove beskućnika. (slike u prilogu)
Naime, Udruga trenutno provodi dva projekta. Udruga u periodu od 2020. do 2023. godine provodi trogodišnji program pod nazivom "NOVI PUT za Život" koji financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Program "NOVI PUT za ŽIVOT" usmjeren je na smanjenje socijalne isključenosti beskućnika i integraciju u život zajednice. Aktivnosti projekta usmjerene su na neposredni rad s beskućnicima, savjetodavne usluge, individualni i grupni rad, uključivanje u život zajednice, psihosocijalnu podršku, stjecanje vještina, edukacije i organizaciju tribina. Projekt se provodi u partnerstvu s Gradom Varaždinom koji nam osigurava prostor za rad te Centrom za socijalnu skrb Varaždin kao stalnim suradnikom u radu sa korisnicima.
Također, Udruga provodi projekt "Re‐Aktiviraj ‐ podrška integraciji beskućnika Varaždinske županije". Započeli smo s provedbom projekta s ciljem unaprjeđenja kvalitete života i socijalne integracije beskućnika na području Varaždinske županije kroz aktivnosti zdravstvene skrbi i aktivnosti radionice šivanje te promotivne aktivnosti.
Korisnici prenoćišta u Varaždinu redovito sudjeluju u gore navedenim aktivnostima. Upravo su oni izradili ukrasne jastučiće, torbe, patchwork prekrivače, pregače i razne druge predmete koje su danas predstavili građanima na varaždinskom Korzu.
Globalna pandemija COVID-19 u Hrvatskoj je značajno povećala broj beskućnika, ali i doprinijela pogoršanju teškoća i problema s kojima se nose beskućnici. I dalje velik broj beskućnika boravi na javnim mjestima te neadekvatnim građevinama, a nisu u mogućnosti obavljati osobnu higijenu niti se pridržavati preporuka epidemiologa.
Ovim putem zahvaljujemo Gradu Varaždinu, Varaždinskoj županiji i Ministarstvu na dugogodišnjoj suradnji i pomoći, kao i svim građanima na pruženoj podršci kroz sve godine rada Udruge, a pogotovo u ovo neizvjesno vrijeme.
Udruga u periodu od 2020. do 2023. godine provodi trogodišnji program pod nazivom "NOVI PUT za Život" koji financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Program "NOVI PUT za ŽIVOT" usmjeren je na smanjenje socijalne isključenosti beskućnika i integraciju u život zajednice. Aktivnosti projekta usmjerene su na neposredni rad s beskućnicima, savjetodavne usluge, individualni i grupni rad, uključivanje u život zajednice, psihosocijalnu podršku, stjecanje vještina, edukacije i organizaciju tribina.
Projekt se provodi u partnerstvu s Gradom Varaždinom koji nam osigurava prostor za rad te Centrom za socijalnu skrb Varaždin kao stalnim suradnikom u radu sa korisnicima.
Započeli smo s provedbom projekta "Re‐Aktiviraj ‐ podrška integraciji beskućnika Varaždinske županije" koji financira Varaždinska županija.
Projekt se provodi s ciljem unaprjeđenja kvalitete života i socijalne integracije beskućnika na području Varaždinske županije kroz aktivnosti zdravstvene skrbi i aktivnosti radionice šivanje te promotivne aktivnosti kroz razdoblje od 10 mjeseci.
Zahvaljujemo Varaždinskoj županiji na financiranju ovog projekta u iznosu od 6.000,00 kn.
Udruga "NOVI PUT" Varaždin je u periodu od 1.12.2018. – 30.11.2019. godine provodila projekt Zdravstvena skrb o beskućnicima koji je financiran sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Ovim projektom ostvarena je kontinuirana dostupnost zdravstvene skrbi beskućnicima kojima je priznato pravo na uslugu privremenog smještaja u Prenoćištu za beskućnike. Pritom se kroz jednogodišnje vremensko razdoblje od strane stručne osobe pratilo njihovo zdravstveno stanje, vrijednosti tlaka, šećera u krvi i sl. te ih se po potrebi upućivalo na preglede ili kontrole kod liječnika opće medicine i liječnika specijalista. Osim dostupne zdravstvene skrbi ovim projektom se osiguralo unapređenje osobne higijene i higijene prostora kroz poticanje od strane stručne osobe i održavanjem kratkih predavanja na temu istog. Također se korisnike putem neposrednog rada i predavanja podučavalo i o drugim temama važnima za njihovo svakodnevno funkcioniranje, a koje se tiču zdrave prehrane, prevencije i negativnih posljedica ovisnosti i slično.
Naglasak ovog projekta je bio na pružanju zdravstvene skrbi korisnicima Prenoćišta za beskućnike i održavanju njihovog dobrog zdravstvenog stanja, a koje im je preduvjet za svakodnevne životne aktivnosti. S time se poboljšala kvaliteta života beskućnika. Također, predavanjima od strane stručne osobe ih se educiralo o zdravim životnim navikama, a ukoliko će stečeno znanje primjenjivati u svakodnevnom život olakšati će im se pristup tržištu rada i uključivanje u društveni život zajednice.
Najveći uspjeh je što su korisnici dobili uvid u svoje zdravstveno stanje, a neki od njih su počeli uzimati neophodnu terapiju i tako unaprijedili svoju kvalitetu života. Također su educirani o nužnosti održavanja osobne higijene i higijene prostora i ostalim temama važnim za njihovo svakodnevno funkcioniranje.